Zalety i wady huśtawek dla niemowląt

Prawie wszyscy rodzice, posiadają dziś huśtawkę niemowlęcą, tzw. bujaczek. Rodzice, którzy dopiero kompletują wyprawkę dla swojego malucha, często zastanawiają się, czy jest to przedmiot, który przyda im się w opiece nad dzieckiem. Poniżej przedstawiono wady i zalety huśtawek niemowlęcych.

Zalety:

1. Coraz częściej słyszymy o tzw. „nieodkładalnych” maluchach, które nawet na chwile nie chcą być same, płaczem żądając nieustannego noszenia i bujania. To normalne zwłaszcza w pierwszym trymestrze, kiedy dziecko jest jeszcze przyzwyczajone tego, że w brzuchu mamy było nieustannie kołysane. Wówczas z pomocą przychodzi bujaczek, do którego, choć na chwilę można włożyć malucha, aby zwolnić ręce i w tym czasie zrobić cokolwiek, czego nie da się wykonać z dzieckiem na ręku.

2. Dziecko często uspokaja się na skutek łagodnego, monotonnego bujania i zasypia.

3. Starsze dziecko, które może mieć już w huśtawce podniesioną lekko główkę, ma lepszą możliwość obserwowania otoczenia.

Wady:

1. Niektórzy lekarze odradzają korzystanie z leżaczków – huśtawek, gdyż podobno powodują one wady postawy i różne asymetrie. Dlatego kupując należy zwrócić uwagę aby huśtawka niemowlęca posiadała wszystkie potrzebne atesty. Idealna dla niemowląt huśtawka, to taka, która rozkłada się na płasko, jest to bowiem najbardziej odpowiednia pozycja dla małego dziecka. Oczywiste jest również to, że huśtawka dla niemowląt to przedmiot, z którego korzystać należy z umiarem, wówczas, kiedy jest to niezbędne.
2. Zakup niektórych modeli, wiąże się ze sporymi kosztami.