Wcześniaki – wszystko, co warto o nich wiedzieć

Wcześniaki, to dzieci, które urodziły się przed 37 tygodniem ciąży, a ich waga odbiega od prawidłowej masy niemowlaka. Te maluchy stanowią całkiem spore wyzwanie dla rodziców, ponieważ przez swoje słabo rozwinięte narządy wewnętrzne są dużo bardziej chorowite. Opieka nad wcześniakiem, wymaga więc obszernej wiedzy, dzięki której dziecko będzie w stanie osiągnąć pełną dojrzałość. Ale od czego tak właściwie zacząć? Co robić, aby maluch zdrowo się rozwijał?

Niezbędne akcesoria

Na przyjazd wcześniaka ze szpitala, warto odpowiednio przygotować dom, tak aby warunki w nim panujące były we właściwy sposób dostosowane do potrzeb malucha. Niemowlak potrzebuje wygodnego łóżeczka, gdzie będzie mógł spokojnie spać i odpoczywać. Należy pamiętać, że wybór tego elementu to bardzo ważne zadanie, ponieważ wcześniaki wymagają dużo większej opieki rodziców, dlatego to miejsce musi być odpowiednio dostosowane. W wyprawce koniecznie powinny się znaleźć wygodne ubranka, które należy prawidłowo dobrać ze względu na wzrost. Warto także zaopatrzyć się w mięciutkie kocyki i kilka zabawek. Ważnym elementem jest również smoczek dla wcześniaka, który można bez problemu nabyć w każdej aptece. Tak przygotowany dom na pewno ułatwi rodzicom opiekę nad maluchem.

Smoczek dla wcześniaka

Odpowiednia dieta

Noworodek powinien pić mleko matki, zawierające żywe kultury bakterii, które sprawią, że wcześniak będzie rozwijał się dużo sprawniej. Ważne jest, aby mama również sama odżywiała swoje ciało pełnowartościowymi produktami. Podczas całego okresu karmienia piersią nie należy pić alkoholu i palić papierosów. Matka powinna wybierać mało przetworzone jedzenie, a dieta musi opierać się na spożywaniu dużej ilości warzyw i owoców. Taki sposób odżywania spowoduje, że zdrowie malucha będzie w pełni bezpieczne.

Jak widać opieka nad wcześniakiem nie jest łatwa i wymaga szczególnej opieki oraz zaangażowania rodziców. Jednak odpowiednia wiedza dostarczy wielu cennych umiejętności, które sprawią, że maluch będzie szybko się rozwijał.