Stopy dziecka – jak o nie dbać i jakie buty wybierać?

buciki do nauki chodzeniaStópki małych dzieci zasługują na szczególną uwagę. Rodzice często nie wiedzą, że zbyt małą wagę przywiązują do ich pielęgnacji i kształtowania właściwych postaw. Stosowanie przez nich złych nawyków może doprowadzić w przyszłości do skoliozy, dyskopatii, artrozy, czy innych wad u dzieci.

Z literatury wiadomo, iż człowiek przygotowuje się do nauki chodzenia już w łonie matki. Czyni to poprzez kopniaki i odpychanie się. Po narodzinach dzieci często ssą paluszki i zaczynają zmieniać położenie używając do tego nóżek. Po takich ćwiczeniach następnie próbują siadać, wstawać, raczkować, aż wreszcie chodzić. Jednak proces rozwoju stopy nie kończy się tutaj, a może trwać nawet do 15-go roku życia dziecka.

Pierwsze buty do nauki chodzenia

Przede wszystkim należy pamiętać, iż buty powinny chronić stopę przed urazami. Więc nie należy się zbytnio spieszyć z używaniem pierwszych bucików Lilitup do chodzenia, gdy malec porusza się tylko po domu. Zbyt wczesne ich kupowanie może doprowadzić do problemów.

Buty do nauki chodzenia powinny być wykonane z materiałów oddychających i elastycznych. Nie należy używać butów po starszym rodzeństwie, ponieważ kształt obuwia powinien dopasować się do stópki dziecka, a nie odwrotnie. Na zakupy rodzic powinien pójść z maluchem, ponieważ tak najlepiej może dopasować odpowiedni rozmiar bucika.

Ze względu, iż małe stópki rosną bardzo szybko, niezbędne jest sprawdzanie co jakiś czas, czy dziecku nie zmienił się rozmiar buta. Można to poznać po powstałych na stópce otarciach lub odciskach. Należy również słuchać malca, ponieważ pewnie sam zaprotestuje przed założeniem za małych bucików.