Smoczki jednorazowe – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Ciekawym produktem na rynku akcesoriów do karmienia niemowląt są smoczki jednorazowe. Produkty te charakteryzuje higiena i wygoda, a jak wiadomo, oba te parametry są bardzo istotne, zwłaszcza we wczesnym okresie macierzyństwa. Każdy smoczek zapakowany jest w sterylnie, pojedyncze opakowanie, dzięki temu może być użyty bez wcześniejszej sterylizacji. Wybierając te produkty należy jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów.

Kompatybilność

Smoczki jednorazowe produkowane są przez kilku producentów i zazwyczaj są dedykowane do konkretnych butelek. Oznacza to, że smoczki jednego producenta, mogą nie być kompatybilne z butelkami innego producenta. W związku z tym, rozważając zakup tego typu smoczków, należy również zrobić rozeznanie w kwestii pasujących do nich butelek.
Smoczki mogą być również stosowane w przypadku podawania gotowych mieszanek.

Kształt

Na rynku istnieje wiele rodzajów smoczków, charakteryzujących się różnym kształtem. Podczas wyboru smoczków należy zwrócić uwagę na to, aby były to smoczki anatomiczne, w maksymalnym stopniu dostosowane do potrzeb niemowlęcia i budowy anatomicznej jego jamy ustnej.

Kolki

Kolki u noworodków stanowią ogromny problem. Dziecko jest wówczas niespokojne i płaczliwe. Można łagodzić objawy kolki, ale równie ważne jest minimalizowanie ryzyka ich wystąpienia. Do głównych przyczyn kolek u noworodków i niemowląt należy połykane wraz z pokarmem powietrze. Dlatego ważne jest, aby smoczki wyposażone były w specjalny system odpowietrzania.

Smoczki jednorazowe

Wielkość otworów

Wielkość i liczba otworów w smoczku wpływa na tempo wypływu pokarmu, niezależnie czy jest to mleko matki czy mleko modyfikowane. Ma to duże znaczenie w przypadku dzieci, u których występują początkowe problemu z przyjmowaniem pokarmu, a jego zbyt szybki wypływ może powodować problemu z połykaniem i krztuszenie się.

Higiena

Jak wspomniano na wstępnie higiena to podstawowe hasło związane z wczesnym macierzyństwem. Ma ona duże znaczenie, zwłaszcza w pierwszym okresie życia noworodka, u którego system odporności dopiero się kształtuje i jest bardzo wrażliwy na działanie patogenów chorobotwórczych. Smoczki jednorazowe, pakowane pojedynczo nie wymagają uprzedniej sterylizacji przed użyciem.