Najważniejsze zasady bezpiecznego stosowania leków na gorączkę u dzieci

Jednymi z najczęściej stosowanych u dzieci leków są preparaty obniżające podwyższoną temperaturę ciała. Kiedy zawiodą domowe metody redukcji gorączki, trzeba sięgnąć po lek przeciwgorączkowy. Jak go stosować, by był bezpieczny, a zarazem skuteczny?

  1. Lek przeciwgorączkowy zawsze powinien być dostosowany do wieku dziecka. Istnieją na tyle bezpieczne preparaty, które mogą być podawane już od urodzenia. Takim lekiem jest np. Pedicetamol (dostępny tutaj), dedykowany dzieciom od pierwszego dnia życia.
  2. Należy dostosować dawkę leku do masy ciała dziecka. Dobrze, gdy producent leku w precyzyjny sposób określi dawkowanie. Dla Pedicetamolu dawka przy stosowaniu leku co 4 godziny to ilość mililitrów obliczona wg wzoru: masa ciała dziecka x 0,1. Przy podawaniu co 6 godzin masę ciała należy przemnożyć przez współczynnik 0, 15.
  3. Warto zdecydować się na lek, który można wygodnie zaaplikować dziecku. Pedicetamol o skoncentrowanej formule wymaga podania małej objętości leku, co ułatwia dodatkowo wygodny aplikator.
  4. Lek podawany dziecku powinien być dobrze tolerowany przez organizm i nie podrażnić żołądka. Ponadto nie powinien uczulać. W przeciwieństwie do ibuprofenu, paracetamol nie wywołuje alergii.
  5. Lek na obniżenie gorączki nie powinien być stosowany dłużej niż trzy dni. Gdy gorączka nie ustępuje, należy skonsultować się z pediatrą.