Gorączka u niemowlaka, pomimo że nie zawsze zwiastuje chorobę, wywołuje niepokój rodziców. Powodów tego stanu rzeczy może być wiele, jednak podwyższonej temperatury u malucha nie należy bagatelizować. Co robić, gdy pojawi się gorączka u dziecka i kiedy może ona oznaczać infekcję?
Gorączka u dziecka – najczęstsze przyczyny
Przyczyn podwyższonej temperatury u dziecka może być wiele. Niekiedy wysoka gorączka nie zwiastuje nic złego, innym razem stan podgorączkowy u dziecka może świadczyć o chorobie. Najważniejsza jest obserwacja. Jeżeli oprócz gorączki pojawiają się dreszcze, ból gardła, katar czy wymioty, należy skonsultować się z pediatrą. Gorączka często towarzyszy najmłodszym podczas ząbkowania. Może być też efektem przegrzania organizmu. Podwyższona temperatura to również jeden z objawów tak zwanej trzydniówki, czy zapalenia układu moczowego. Więcej o przyczynach gorączki u niemowlaka na blogu AptekaGalen.pl.
Co robić gdy pojawi się gorączka?
Gorączka u dziecka wymaga nie tylko obserwacji, ale również konkretnych działań. Maluchowi można ulżyć, stosując chłodne okłady lub kąpiel w chłodnej wodzie. Warto jednak uważać by woda nie była zbyt zimna, gdyż może to przynieść więcej szkody niż pożytku. Jeżeli te sposoby na zbicie temperatury zawiodą, możemy podać lek przeciwgorączkowy dedykowany dzieciom, w dawce zgodnej z zaleceniem producenta. Jeżeli gorączka u niemowlaka jest połączona z innymi, niepokojącymi objawami jak np. wymioty, biegunka czy drgawki, bez zbędnej zwłoki należy skonsultować stan dziecka z lekarzem, gdyż może dojść do niebezpiecznego dla malucha odwodnienia.