Czym zajmują się banki mleka?

Mleko matki ma ogromny wpływ na prawidłowy rozwój dziecka, chroniąc wrażliwy organizm przed wieloma groźnymi infekcjami.


Korzyści płynące z podawania dziecku pokarmu matki

Wśród wielu korzyści płynących z karmienia dziecka naturalnym pokarmem matki można wyróżnić między innymi zminimalizowanie ryzyka wystąpienia groźnych infekcji takich jak zapalenie ucha środkowego. Dodatkowo mleko matki przyczynia się także do ograniczenia ryzyka wystąpienia nadwagi i otyłości.

Pokarm matki ma również ogromny wpływ na zredukowanie możliwości rozwoju białaczki limfatycznej i szpikowej. Dzieci karmione piersią są również mniej narażone na nagłą śmierć łóżeczkową, cechują się także zdecydowanie większą odpornością.

Bank mleka – co to takiego?

Banki mleka to specjalistyczne placówki, które pozwalają na karmienie naturalnym pokarmem dzieci, które z różnych przyczyn nie mogą otrzymywać pokarmu pochodzącego od ich własnej matki.

Banki mleka odpowiadają za pozyskiwanie oraz odpowiednie przechowywanie kobiecego pokarmu, oraz jego dostarczenie do najbardziej potrzebujących dzieci. Pokarm z banków mleka jest przeznaczony dla najbardziej chorych, a także przedwcześnie urodzonych maluchów. Pokarm pochodzący z banków mleka ma za zadanie nie tylko odżywienie dziecka, ale także wsparcie kluczowych procesów odpowiadających za prawidłowy rozwój organizmu. Szczegółowe informacje o bankach mleka można znaleźć na stronie internetowej milklab.pl.

banki mleka

Jak pozyskuje się pokarm do banków mleka?

Pokarm, który znajduje się w bankach mleka pozyskuje się od wolontariuszek – Honorowych Dawczyń, które zgadzają się na nieodpłatne ofiarowanie pokarmu. Pokarm do banku mleka może oddać zdrowa kobieta w okresie laktacji, która posiada nadwyżki pokarmu.

Kobieta, która chciałaby ofiarować pokarm, musi poddać się obowiązkowym badaniom lekarskim, dodatkowo pracownik danej placówki przeprowadza szczegółowy wywiad, podczas którego pyta potencjalną dawczynię o szczegóły takie jak tryb życia czy stan zdrowia.