Pościel dla dziecka – kto decyduje?

Ilu rodziców, tyle różnych poglądów na kwestię wyboru wystroju dziecięcych królestw, kolorystyki czy mebli. Jedni wybierają wszystko arbitralnie i nie dopuszczają dziecka do tej procedury, inni właściwie pozostawiają mu prawie całkiem wolną rękę, kontrolując jedynie budżet. Oto wady i zalety tych dwóch podejść, wyszczególnione na przykładzie pościeli dla dzieci.

Rodzice rządzą

Zaletą wyborów dokonywanych przez rodziców jest oczywiście dopasowanie pokoju dziecięcego do wystroju całości domu. Nie trzeba się w ten sposób obawiać, że utrzymany w brązie i beżu dom zostanie „przełamany” wściekłą czerwienią i feerią barw.

Moc wyobraźni

Pokój urządzony przez dziecko z pewnością nie będzie spełniał estetycznych standardów rodziców. Dzieci mają szaloną wyobraźnię, decydują się na rozmaite wzory, mocne barwy, bajkowe motywy. Dopiero wyrabia im się gust. Jednak możliwość zdecydowania o zakupie pościeli będzie dla nich silnym sygnałem, że rodzice liczą się z ich zdaniem, a pokój faktycznie należy do nich.

Jak to pogodzić?

Warto samemu wybrać materiał, a dzieciom pozostawić wybór wzoru. Pościel dla dzieci z ich ukochanym motywem z pewnością bardziej przypadnie im do gustu niż wybrane przez mamę spokojne wzornictwo.