Pierwsze kroki na nartach

Jazda na nartach może przynieść wiele frajdy, ale nauka nie jest wcale taka prosta, przynajmniej dla osób, które zaczynają od samego początku.

Przed jazdą zawsze należy wykonać rozgrzewkę. O pomoc warto poprosić doświadczonego znajomego bądź instruktora, który pokaże prawidłowe pozycje narciarskie i sposób jazdy. Poza tym będzie asekurował na wypadek utraty równowagi. Co ciekawe, nauki nie należy rozpoczynać z użyciem kijków. Mogą one bowiem stwarzać poważne zagrożenie w przypadku osób początkujących. Warto też już na wstępie poćwiczyć samo upadanie. Zasada jest dość prosta – trzeba uginać kolana, aby przenieść ciężar na jak najniższą wysokość. Przede wszystkim nauka jazdy na nartach, powinna odbyć się w miejscu o łagodnym stoku.

Naukę jazdy na nartach można rozpocząć od tzw. jazdy pługowej, która przydaje się też podczas hamowania. Na czym ona polega? Narty są ustawione pod kątem w stosunku do siebie – tyły są rozstawione szeroko, a dzioby do siebie zbliżone. Podczas jazdy narty są więc obciążone w sposób równomierny. Kolana powinny być ugięte i skierowane ku sobie, a postawa dość luźna. Prędkość nabierana jest podczas prostowania nart, a uregulować można ją poprzez zbliżanie do siebie dziobów nart. Zetknięcie nart z przodu powoduje skuteczne hamowanie. Ta metoda nie jest zbyt trudna do opanowania.