Jak wybrać książkę dla dziecka?

Mogłoby się wydawać że wybór książki dla dziecka jest czymś banalnie prostym – wystarczy wejść do księgarni, udać się na dział dziecięcy i wybrać pierwszy leszy tytuł. Zdarza się tak, że rzeczywiście uda nam się trafić, ale zamiast zgadywać, lepiej będzie dobrze przemyśleć swoją decyzję zakupową. Inne potrzeby, zainteresowania, preferencje i możliwości ma parolatek niż kilkunastoletnia pociecha. Znaczenie przy wyborze książek dla dzieci ma przede wszystkim płeć i wiek.

Książki dla dzieci a płeć i wiek

Wraz z wiekiem kształtują się nasze zainteresowania, ciekawość wzbudza coś innego, mamy też już swoje poglądy i opinie. Nawet preferencje dotyczące książek się zmieniają, dlatego przy ich wyborze zwodnicze może być kierowanie się uniwersalnością. Istotne jest to, kto będzie czytelnikiem, ile ma lat. W księgarniach można liczyć na spore ułatwienie, bo ciekawe książki dla dzieci są pogrupowane właśnie według wieku. Nie bez powodu mówi się, że do pewnych tytułów trzeba po prostu dojrzeć. Inne pozycje zaciekawią najmłodszych niż starsze dzieci. Nastolatka nie będą przecież interesowały baśnie ani książki z przerostem obrazków nad treścią. Jak w takim razie wybrać odpowiedni tytuł dla swojej pociechy?

• Najmłodszym dzieciom z pewnością spodobają się książki mające formę zabawki, czyli takie wykonane z tkaniny, gumy, pianki. Książka ma zaciekawiać swoimi kształtami, kolorami, fakturą. Przeważać powinny obrazki, a tekst być krótki, najlepiej w postaci jednowyrazowych podpisów.
• Starsze pociechy do trzeciego roku życia z chęcią sięgną po książki z grubymi kartkami, które przetrwają wielokrotne obracane, potrząsanie, szarpanie. Mile słyszane będą rymowanki, przystępne wierszyki, niedługie historyjki.
• W wieku przedszkolnym można sięgać po książki opowiadające o zwierzętach, albumy, encyklopedie dla dzieci. Pociechy lubią czytać o historiach bohaterów mających tyle samo lat co one. Warto zadbać o różnorodność.
• Siedmioletnie dzieci zaczynają już coraz lepiej radzić sobie z samodzielnym czytaniem, warto wobec tego wybierać tytuły zawierające zdecydowanie więcej treści niż obrazków. Oczywiście zawarte w książce informacje muszą być ciekawe. Ośmiolatkowie zwykle sami już doskonale wiedzą, czego chcą i wskażą, jaką książkę im kupić.