Ewolucja palety meblowej – z ciężarówki do sypialni dziecka

Człowiek, który jako pierwszy zbił razem kilka desek, aby stworzyć paletę dla łatwiejszego transportu towarów na pewno nie śnił o tym, że jego wynalazek trafi kiedyś do mieszkań jako mebel. Gdyby jednak mu to się przyśniło, na pewno opatentował by go jako „półprodukt do wyrobu mebli” i żyłby w dostatku odcinając kupony od swojego pomysłu.

Z ogrodu do sypialni

Na początku palety nieśmiało wkroczyły do przydomowych ogródków jako meble ogrodowe. Ciężkie, niezgrabne, ale praktyczne i budzące ciekawość. Następnie już nieco śmielej przeniosły się do salonów służąc głównie jako designerskie stoliki. Stąd już tylko o krok do sypialni, gdzie ktoś postanowił wykorzystać palety do stworzenia nieszablonowego łóżka, na przykład do pokoju dziecka. Może to budzić niejakie zdziwienie, bo część osób słysząc o takim pomyśle na pewno widzi oczami wyobraźni materac umieszczony na podeście zbitym z kilku desek. I ma rację, bo właśnie dokładnie tak wygląda łóżko z palet dla dziecka.

łóżko z palet do sypialni dziecka

Takie łóżko, ile palet zawiera

Zasada budowy jest w zasadzie zawsze taka sama. Konstrukcję łóżka tworzą palety połączone ze sobą po dwie, trzy, a nawet sześć. Czasami stosuje się tylko jedną warstwę, czasem podstawę tworzą trzy lub cztery warstwy. W najprostszej formie łóżko tworzy warstwa palet plus materac, ale istnieją także o wiele bardziej skomplikowane konstrukcje.